KOÇASLANLAR SİGORTA | SEKTÖR ANALİZİ
Yazar: Oğuzhan Oruç – Acente Müdürü, Koçaslanlar Sigorta
2026 Sigorta Sektörü Verilerinde Manşet ile Gerçek Arasındaki Fark
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) 2026 yılı ilk çeyrek verileri resmi olarak yayınlandı. Açıklanan TSB 2026 ilk çeyrek raporuna göre, sigorta sektörü toplam brüt prim üretimi 396,5 milyar TL seviyesine ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 304,0 milyar TL olarak kayıtlara geçmişti. Bu durum, kağıt üzerinde %30,4 nominal büyüme anlamına geliyor.
Bu rakamı gören çoğu kişi doğrudan "sigorta sektörü büyüyor" yorumunu yapacaktır. Medyada ve sektörel basında da büyük ihtimalle başlıklar bu şekilde atılacak. Ancak finansal analizde bir rakamın büyüklüğü, o rakamın gerçek değerini her zaman yansıtmaz.
Aynı dönemde gerçekleşen tüketici enflasyonu da benzer bir bantta seyretti. Yani sigorta sektörü 2026 yılının ilk çeyreğinde ürettiği primin neredeyse tamamını enflasyona teslim etti. Dolayısıyla, enflasyondan arındırılmış reel büyüme sıfıra yakın seviyede kaldı.
TSB 2026 İlk Çeyrek Verileri: Rakamları Yan Yana Koyalım
Sektörün finansal röntgenini daha net görebilmek adına temel mali göstergeleri karşılaştırmalı olarak inceleyelim:
| Gösterge (TSB Verileri) | 2026 - Q1 | 2025 - Q1 | Değişim oranı |
| Toplam Brüt Prim Üretimi | 396,5 mlr TL | 304,0 mlr TL | +%30,4 |
| Hayat Dışı Sigorta Branşları | 340,0 mlr TL | 266,4 mlr TL | +%27,6 |
| Hayat Sigortası Branşları | 56,5 mlr TL | 37,6 mlr TL | +%50,1 |
| Sektör Teknik Kârı | 47,7 mlr TL | 34,1 mlr TL | +%40,0 |
| Net Dönem Kârı | 49,5 mlr TL | 34,9 mlr TL | +%41,8 |
İlk bakışta tablo oldukça pozitif görünüyor. Sektörel kârlılık, üretilen prim miktarından daha hızlı büyümüş. Ancak analiz etmemiz gereken iki kritik satır daha var ve asıl finansal hikaye tam olarak burada başlıyor:
| Gösterge | 2026 - Q1 | 2025 - Q1 | Değişim Yönü |
| Özsermaye Kârlılığı (ROE) | %10,78 | %12,37 | Düşüş |
| Aktif Kârlılığı (ROA) | %1,18 | %1,32 | Düşüş |
Özetle; sektörün toplam kârı büyümüş, ancak kârlılık oranları gerilemiş. Peki bu ne anlama geliyor?
Finansal Göstergelerde ROE ve ROA Nedir?
Sigorta şirketlerinin bilanço yapısını ve yazının geri kalanını tam olarak anlamlandırabilmek için bu iki temel kısaltmayı kısaca açıklayalım.
ROE (Return on Equity — Özsermaye Kârlılığı)
-
Formül: Net Kâr ÷ Özsermaye
-
Soru: "Şirket ortaklarının koyduğu sermaye ne kadar verimli çalışıyor?"
-
Özsermaye; şirketin kendi kaynağıdır, yani ortakların koyduğu anapara ve yıllar içinde dağıtılmayıp şirket bünyesinde tutulan kârlardır. ROE, doğrudan bu öz kaynakların getiri performansını ölçer.
ROA (Return on Assets — Aktif Kârlılığı)
-
Formül: Net Kâr ÷ Toplam Aktifler
-
Soru: "Şirket, elindeki toplam varlık ve kaynak havuzunu kullanarak ne kadar kâr üretebiliyor?"
-
Aktifler; şirketin kontrol ettiği tüm varlıkları temsil eder. Bu havuzda şirketin öz kaynaklarının yanı sıra müşterilerden toplanan primler ve gelecekteki hasar ödemeleri için ayrılan teknik karşılıklar yer alır. ROA, bu toplam kaynağın yönetim verimliliğini gösterir.
Aradaki Farkı Bir Örnekle İnceleyelim:
Bir müteahhitin 100 bin TL kendi parası (özsermayesi) olduğunu varsayalım. Bankadan da 900 bin TL kredi çekerek toplam 1 milyon TL'lik bir proje hayata geçiriyor. Projenin sonunda 50 bin TL kâr elde ediyor.
-
ROE (Özsermaye Kârlılığı): 50.000 TL ÷ 100.000 TL = %50
-
ROA (Aktif Kârlılığı): 50.000 TL ÷ 1.000.000 TL = %5
Aynı iş, aynı net kâr; fakat bilançoya bakış açısına göre iki tamamen farklı finansal hikaye. Aradaki bu büyük fark kaldıraç oranından, yani işin ne kadar borçla (dış kaynakla) döndürüldüğünden kaynaklanır.
Sigortacılık Bilanço Yapısında Bu Ne Demek?
Türkiye sigorta şirketleri de tıpkı yukarıdaki müteahhit modeline benzer bir kaldıraç yapısıyla çalışır. Şirketin kendi parası özsermayedir; kullandığı dış kaynak yani "kredisi" ise sigortalılardan topladığı primler ve henüz vadesi gelmemiş, ödenmemiş hasarlar için yasal olarak ayırdığı teknik karşılıklardır.
2026 yılı ilk çeyreğinde hayat dışı sigorta sektöründe toplam aktif büyüklüğü 1.439 milyar TL, özsermaye ise 357,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu da gösteriyor ki hayat dışı sigorta şirketleri, kendi sermayelerinin yaklaşık 4 katı büyüklüğünde devasa bir bilançoyu ve riski yönetmektedir.
Kâr Artarken Kârlılık Oranları Nasıl Düştü?
Ortada net bir çelişki var gibi görünebilir: Sektörün net kârı %41,8 artmışken, rasyolardaki kârlılık nasıl geriler? Cevap rasyonun paydasında saklı.
Sektörün toplam özsermaye büyüklüğü 282,4 milyar TL'den 459,3 milyar TL'ye yükseldi. Yani şirketlerin sermayesi, elde ettikleri kârdan çok daha hızlı büyüdü. Sigorta şirketleri yeni sermaye enjekte etti, sermaye artırımlarına gitti ve geçmiş kârları bünyede tuttu. Ancak sisteme giren her yeni TL'nin getirdiği marjinal kâr azaldı.
Aktif tarafındaki bilanço büyümesi ise çok daha agresif. Sektörün toplam aktif büyüklüğü 2,65 trilyon TL'den 4,21 trilyon TL'ye fırladı. Aktifler toplamda %58,8 büyürken, net kârın %41,8 seviyesinde kalması, aktif kârlılığındaki (ROA) düşüşü kaçınılmaz kıldı.
Sektörel Gerçek: Sigorta sektörü hacimsel olarak büyüyor ancak büyüdükçe birim başına verimliliği düşüyor.
Hayat ve Hayat Dışı Sigorta Branşları Ayrışıyor
Konsolide edilen toplam rakamlar, aslında sektörün iki farklı yakasındaki bambaşka hikayeleri perdeliyor.
-
Hayat Dışı Sigorta (Kasko, Trafik, Yangın, Sağlık, Sorumluluk): Üretim artışı +%27,6 seviyesinde kaldı. Enflasyon oranının altında kalan bu artış, hayat dışı branşların reel olarak küçüldüğünü net bir şekilde gösteriyor.
-
Hayat Sigortası: Üretim artışı +%50,1 ile enflasyonun belirgin şekilde üzerinde gerçekleşti. Sektördeki gerçek ve pozitif yönlü büyümenin lokomotifi doğrudan hayat branşı oldu.
Bu durum, sigorta sektörünün asıl risk taşıyan, hasar maliyetlerini üstlenen ve geleneksel sigorta acentesi kanalıyla yönetilen hayat dışı tarafında büyümenin enflasyon hızına yetişemediğini kanıtlıyor. Hayat dışı prim üretiminin %53,6'sı doğrudan acente kanalından sağlanıyor. Dolayısıyla yaşanan bu reel daralmanın operasyonel faturasını ve baskısını sahada en derinden hisseden kesim yine bağımsız acenteler oluyor.
Peki Sigorta Şirketlerinin Kârı Nereden Geldi?
Sektörün elde ettiği 49,5 milyar TL'lik net dönem kârının kaynak haritasını incelediğimizde karşımıza çıkan tablo şu şekildedir:
-
Net Teknik Kâr: 47,7 mlr TL
-
Yatırım Gelirleri: 93,2 mlr TL
-
Yatırım Giderleri: -72,8 mlr TL
-
Diğer Faaliyet Dengesi: -4,3 mlr TL
-
Mali Kâr (Yatırım Faaliyetleri Net Dengesi): 16,1 mlr TL
-
Vergi Öncesi Kâr: 63,8 mlr TL
-
Net Dönem Kârı: 49,5 mlr TL
Burada kritik bir SEO ve finans detayının altını çizmek gerekiyor: Sektörün elde ettiği yatırım gelirleri (93,2 milyar TL), teknik kârın neredeyse iki katı seviyesinde.
Bu durum bize şunu açıkça gösteriyor; Türkiye'deki sigorta şirketleri asıl parayı sadece sigorta poliçesi satarak değil, poliçelerden topladıkları prim nakitlerini finansal enstrümanlarda (mevduat, repo, tahvil vb.) değerlendirerek kazanıyor. İçinde bulunduğumuz yüksek faiz konjonktüründe bu son derece doğal bir finansal tablodur. Ancak bu tablonun taşıdığı büyük bir risk var: Makroekonomide faiz oranları düşüş trendine girdiğinde, bu kâr yapısını mevcut haliyle sürdürmek mümkün olmayacaktır.
Teknik kârlılığın hayati önemi tam bu noktada devreye giriyor. Sektörün ortalama brüt teknik kâr oranı %12,04 seviyesinde. Yani kabaca, yazılan her 100 TL'lik primin sadece 12 TL'si sigortacılık operasyonlarından teknik kâr olarak kalıyor. Geriye kalan tüm net kâr ve özsermaye kârlılık performansı, doğrudan yatırım departmanlarının portföy yönetimi başarısına göbekten bağlı durumda.
Bu Verilerin Sektör Paydaşları İçin Anlamı Ne?
Sigorta Ettirenler ve Tüketiciler İçin:
Satın aldığınız kasko, trafik sigortası veya özel sağlık sigortası poliçelerinizin primlerindeki artış, sigorta şirketlerinin keyfi zamlar yaptığı anlamına gelmiyor. Aksine, hayat dışı sektör enflasyonun gerisinde büyüyor ve operasyonel teknik kârlılık sınırda seyrediyor. Sektördeki fiyatlamalar tamamen artan hasar yedek parça, işçilik ve medikal tedavi maliyetlerini yakalamaya çalışıyor; bu maliyetleri aşan bir kâr marjı barındırmıyor.
Sigorta Şirketleri İçin:
Sadece prim üretim hacmini büyütmek artık tek başına bir başarı veya finansal güç göstergesi değildir. Sektörel düzeyde reel büyümenin sıfırlandığı bir ortamda, asıl başarı hangi branşta, hangi risk kabul (underwriting) disipliniyle ve hangi teknik kârlılıkla büyüdüğünüzle ölçülür.
Sigorta Acenteleri İçin:
Acente portföyünü büyütmek artık sadece daha fazla adet poliçe kesmekle veya aynı müşteri grubuna odaklanmakla mümkün değil. Geleneksel branşlarda aynı prim üretimini gerçekleştirip reel olarak yerinde saymak çok olası bir risk. Günümüz pazarında fark yaratmak ve acente gelirlerini korumak, portföydeki branş miksini (ürün çeşitliliğini) doğru kurgulamaktan ve kârlı niş branşlara yönelmekten geçiyor.
Sonraki Yazı İçin Ön Bilgi
Bu analizimizde TSB verilerinin üretim, kâr ve kârlılık rasyoları tarafına odaklandık. Ancak bir sigorta şirketinin gücü sadece yazdığı primle ölçülmez. Sektörün arkasında yönetilen 4,3 trilyon TL'lik devasa bir aktif büyüklük var.
-
Bu devasa fonun ne kadarı gerçekten sigorta şirketlerinin öz malı?
-
Bir sigorta bilançosunun neden yarıdan fazlası teknik olarak aslında gelecekteki hasar borçlarından oluşur?
Bir sonraki analiz yazımızda sigorta sektörünün bilanço derinliklerine ve karşılıklar yönetimine odaklanacağız. Takipte kalın.
Kaynak: Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Şirket Bazında Mali ve Teknik Tabloları (2026/1). Veriler, 17.06.2026 tarihi itibarıyla üye şirketlerden alınan en güncel revize finansal tablolar doğrultusunda derlenmiştir. Aveon Global Sigorta verileri sisteme dahil edilememiştir.