Sektörün 4,4 Trilyonluk Aktif Büyüklüğü: 2026 İlk Yarısında Rakamlar Bize Ne Anlatıyor?
Oğuzhan Oruç | Acente Müdürü, Koçaslanlar Sigorta
Yasal Uyarı: Bu makalede yer alan tüm veri, tablo ve oranlar Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından yayımlanan, 2026 yılı ilk yarı (H1) kamuya açık resmi finansal tablolarından derlenmiştir. Analizler tamamen matematiksel rasyolara dayanmakta olup; hiçbir şirketin ticari itibarını hedef almamakta, yatırım veya doğrudan poliçe satın alma tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.
Bu Paranın Ne Kadarı Şirketlerin Kendi Özkaynağı?
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) 2026 yılı ilk yarı (Ocak–Haziran) verilerine göre, Türk sigorta sektörünün toplam aktif büyüklüğü 4.381,6 milyar TL (4,4 trilyon lira) seviyesine ulaştı. 2026'nın ilk çeyreğinde 4,3 trilyon TL olan bu rakamın, ilk yarının sonunda vitrinde daha da büyüdüğünü görüyoruz.
İlk sektörel analiz yazımızda sektörün reel büyüme rakamlarını incelemiştik (Hayat dışı -%4,43, genel toplam -%2,37). Peki, bu tabloda sigorta şirketlerinin bilançosu aktif olarak nasıl büyüdü? Cevap finansal dinamiklerde yatıyor: Enflasyon etkisi ve BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) fonlarının büyümesi. Burada sorulması gereken analitik soru şudur: Vitrinde duran bu 4,4 trilyon liranın ne kadarı sigorta şirketlerinin kendi özkaynağıdır?
Finansal Kural: Sigortacılıkta aktif büyüklüğü tek başına finansal dayanıklılığın göstergesi değildir. Temel gösterge "Özsermaye"dir. Bu ayrım, bir poliçenin vadesi gelip de hasar ödemesi yapılması gerektiğinde belirleyici olur.
2026 İlk Yarı Genel Bilanço Dağılımı
Sigorta sektörünü; Hayat+Emeklilik, Hayat Dışı (Elementer) ve Reasürans olarak üç ana gruba ayırdığımızda karşımıza şu bilanço çıkıyor:
| Sektör Grubu | Aktif (Milyar TL) | Özsermaye (Milyar TL) | Teknik Karşılık (Milyar TL) | Kaldıraç Oranı |
| Hayat + Emeklilik | 3.453,2 | 122,4 | 297,1 | 28,2x * |
| Hayat Dışı (Elementer) | 881,8 | 367,4 | 405,1 | 2,4x |
| Reasürans | 46,6 | 22,1 | 14,6 | 2,1x |
| TOPLAM SEKTÖR | 4.381,6 | 511,9 | 716,8 | 8,6x |
- Hayat+Emeklilik kaldıracı yüksek görünse de bunun yaklaşık 2,5 trilyon TL'si BES katılımcı fonudur; şirketlerin kendi mülkiyetindeki varlıklar değildir. (Kaynak: TSB 2026 İlk Yarı)
2,5 Trilyon Liralık Bilanço Dinamiği: BES Varlıkları
Hayat ve emeklilik şirketlerinin bilançosunda devasa bir aktif büyüklüğü olarak görünen tutarın yaklaşık 2,5 trilyon lirası bizzat BES katılımcılarına ait olan fonlardır. Şirketler, yasal mevzuat gereği bu devasa tutarı aktiflerinde "yönetilen varlık" olarak gösterirken, pasiflerinde ise "katılımcıya olan yükümlülük" olarak kaydeder. Kaldıraç oranının 28,2x gibi görünmesi bir finansal riskten ziyade, emanet yönetimi (fon yönetimi) büyüklüğünü yansıtır.
Hayat Dışı Kaldıraç Oranı 4,0x'ten 2,4x'e Düştü: Ne Anlama Geliyor?
2026'nın ilk çeyreğinde hayat dışı sektör kaldıraç oranı 4,0x seviyesindeydi. İlk yarıda bu oran 2,4x'e geriledi. Bunun temel nedeni, özsermaye büyümesinin 511,9 milyar TL'ye ulaşması ve ilk yarı konsolide tablolarında hayat dışı bilanço sınırlarının raporlama standartları gereği ilk çeyrekten farklı çizilmiş olmasıdır.
Sonuç: Hayat dışı sektörün özsermaye yapısı oransal olarak güçlenmiştir. Özsermaye kârlılığının (ROE) %24'ten %20'ye gerilemesi; sermayenin nominal olarak büyüdüğünün, ancak elde edilen kârın aynı oransal hızı yakalayamadığının matematiksel bir göstergesidir.
Hayat Dışı Sigorta Şirketleri Finansal Tablosu: 45 Şirket
Bir şirketin finansal yapısını değerlendirirken yalnızca "aktif büyüklüğüne" bakmak eksik bir analiz olur. Finansal analizlerde üçlü metrik kullanılır: Özsermaye, Kaldıraç ve ROE.
(Not: ROE yıllıklandırılmıştır. Formül: İlk yarı teknik kâr × 2 ÷ dönem sonu özsermaye)
| # | Şirket Adı | Aktif (Mlr TL) | Özsermaye (Mlr TL) | Kaldıraç | ROE (Yıllık) | Gösterge |
| 1 | Allianz Sigorta AŞ | 196,51 | 63,65 | 3,1x | %36,6 | Güçlü Özsermaye |
| 2 | Türkiye Sigorta AŞ | 193,33 | 61,06 | 3,2x | %53,9 | Güçlü Özsermaye |
| 3 | Anadolu Sigorta AŞ | 151,33 | 46,11 | 3,3x | %40,3 | Güçlü Özsermaye |
| 4 | AXA Sigorta AŞ | 134,21 | 30,86 | 4,3x | %49,1 | Güçlü Özsermaye |
| 5 | Quick Sigorta AŞ | 83,01 | 23,35 | 3,6x | %15,9 | Güçlü Özsermaye |
| 6 | Sompo Sigorta AŞ | 81,83 | 16,26 | 5,0x | %51,5 | Güçlü Özsermaye |
| 7 | HDI Sigorta AŞ | 68,56 | 11,24 | 6,1x | %47,7 | Güçlü Özsermaye |
| 8 | Neova Katılım Sigorta AŞ | 58,75 | 11,25 | 5,2x | %32,7 | Güçlü Özsermaye |
| 9 | Bupa Acıbadem Sigorta AŞ | 46,42 | 13,31 | 3,5x | %15,2 | Güçlü Özsermaye |
| 10 | Hepiyi Sigorta AŞ | 45,42 | 12,20 | 3,7x | %76,3 | Güçlü Özsermaye |
| 11 | Ray Sigorta AŞ | 44,22 | 10,35 | 4,3x | %43,3 | Güçlü Özsermaye |
| 12 | Aksigorta AŞ | 40,11 | 8,59 | 4,7x | %26,2 | Standart Rasyo |
| 13 | Mapfre Sigorta AŞ | 33,68 | 7,62 | 4,4x | %24,2 | Standart Rasyo |
| 14 | Unico Sigorta AŞ | 32,84 | 6,02 | 5,5x | %45,5 | Standart Rasyo |
| 15 | Ankara Sigorta AŞ | 29,79 | 7,77 | 3,8x | %35,3 | Standart Rasyo |
| 16 | Doğa Sigorta AŞ | 29,43 | 4,52 | 6,5x | %20,6 | Standart Rasyo |
| 17 | Eureko Sigorta AŞ | 27,34 | 6,35 | 4,3x | %52,7 | Standart Rasyo |
| 18 | Zurich Sigorta AŞ | 27,12 | 5,46 | 5,0x | %-10,4 | Takip Gerektiren |
| 19 | Ethica Sigorta AŞ | 23,77 | 4,89 | 4,9x | %33,5 | Standart Rasyo |
| 20 | Corpus Sigorta AŞ | 19,45 | 6,38 | 3,0x | %30,9 | Standart Rasyo |
| 21 | Bereket Sigorta AŞ | 17,15 | 3,19 | 5,4x | %38,4 | Standart Rasyo |
| 22 | Türkiye Katılım Sigorta AŞ | 15,12 | 1,58 | 9,5x | %15,0 | Takip Gerektiren |
| 23 | BNP Paribas Cardif Sigorta | 13,40 | 3,84 | 3,5x | %42,5 | Standart Rasyo |
| 24 | GIG Sigorta AŞ | 12,31 | 2,97 | 4,2x | %43,5 | Standart Rasyo |
| 25 | Referans Sigorta AŞ | 10,70 | 2,50 | 4,3x | %53,2 | Standart Rasyo |
| 26 | Emaa Sigorta AŞ | 10,69 | 3,95 | 2,7x | %10,5 | Standart Rasyo |
| 27 | Ana Sigorta AŞ | 8,30 | 2,27 | 3,6x | %4,9 | Standart Rasyo |
| 28 | Şeker Sigorta AŞ | 8,27 | 1,98 | 4,2x | %32,7 | Standart Rasyo |
| 29 | Koru Sigorta AŞ | 7,74 | 1,50 | 5,2x | %50,5 | Standart Rasyo |
| 30 | Medisa Sigorta AŞ | 7,68 | 2,51 | 3,1x | %18,8 | Standart Rasyo |
| 31 | Chubb European (TR Şb.) | 4,53 | 1,64 | 2,8x | %-10,4 | Takip Gerektiren |
| 32 | Türk Nippon Sigorta AŞ | 4,37 | 0,73 | 6,0x | %-38,9 | Takip Gerektiren |
| 33 | Magdeburger Sigorta AŞ | 4,22 | -0,14 | — | — | Teknik Sermaye Açığı |
| 34 | Türk P&I Sigorta AŞ | 4,12 | 0,82 | 5,0x | %43,6 | Standart Rasyo |
| 35 | HDI Katılım Sigorta AŞ | 3,53 | 0,88 | 4,0x | %22,6 | Standart Rasyo |
| 36 | VHV Allgemeine Sigorta AŞ | 3,07 | 0,16 | 19,4x | %-175,2 | Takip Gerektiren |
| 37 | Orient Sigorta AŞ | 2,70 | 1,42 | 1,9x | %1,7 | Standart Rasyo |
| 38 | Fiba Sigorta AŞ | 2,25 | 0,69 | 3,3x | %50,1 | Standart Rasyo |
| 39 | Coface Sigorta AŞ | 2,12 | 0,33 | 6,4x | %-136,6 | Takip Gerektiren |
| 40 | Atradius (İstanbul Şb.) | 1,69 | 0,25 | 6,8x | %13,7 | Standart Rasyo |
| 41 | Prive Sigorta AŞ | 1,59 | 1,34 | 1,2x | %-10,8 | Takip Gerektiren |
| 42 | SS Atlas Sigorta Koop. | 1,58 | 0,36 | 4,4x | %4,2 | Standart Rasyo |
| 43 | Turkcell Dijital Sigorta AŞ | 1,56 | 0,43 | 3,6x | %100,6 | Standart Rasyo |
| 44 | Euler Hermes Sigorta AŞ | 1,46 | 0,54 | 2,7x | %23,3 | Standart Rasyo |
| 45 | Global World Sigorta AŞ | 1,01 | 0,99 | 1,0x | %-6,8 | Takip Gerektiren |
Tablo Lejantı (Finansal Gösterge Sınıflandırması):
Güçlü Özsermaye: Özsermaye > 10 Milyar TL | Standart Rasyo: Özsermaye > 0
Takip Gerektiren Rasyo: Negatif ROE veya Sektör Ortalaması Üzeri Kaldıraç | Teknik Sermaye Açığı: Özsermaye < 0
(Kaynak: TSB Şirketler Bilanço Detay 2026/2. Reasürans şirketleri hariçtir. Bu sınıflandırma tamamen matematiksel rasyolara dayalı akademik bir okumadır.)
Tabloyu Okumak İçin 5 Objektif Gözlem
-
Sermaye Yoğunlaşması: Sektörün ilk üç şirketi (Allianz, Türkiye Sigorta, Anadolu) toplam 170,8 milyar TL özsermaye taşımaktadır. Bu rakam, sektör toplamının %43,3'ünü oluşturur. Pazarın sermaye gücünün büyük bölümü belli başlı oyuncuların bünyesinde toplanmıştır.
-
Yüksek ROE Matematiği: En yüksek ROE oranları Hepiyi, Türkiye Sigorta ve Eureko'da görülmektedir. Finansal analizde, özsermaye (payda) nispeten küçük olduğunda ROE oransal olarak devasa boyutlara ulaşabilir. Büyük sermaye tabanlarında (Türkiye Sigorta gibi) elde edilen yüksek ROE ise farklı bir operasyonel verimliliği işaret eder.
-
Takip Gerektiren Rasyolar: Tablodaki bazı şirketlerin (özellikle yabancı sermayeli) negatif ROE veya yüksek kaldıraç taşıdığı görülmektedir. Uluslararası devlerin Türkiye şubelerindeki bu durumlar genellikle ana sermayedarın küresel stratejileri ve fonlama destekleriyle tolere edilebilirken; aynı rasyolar yerel ve küçük ölçekli şirketler için daha yakından izlenmesi gereken bir likidite ve sermaye yönetimi süreci gerektirir.
-
Kaldıraç Oranı Dinamikleri: Tabloda altı şirketin kaldıraç oranı 6x'in üzerindedir. Yüksek kaldıraç tek başına bir zafiyet olmamakla birlikte, yüksek kaldıraç ve negatif ROE bir araya geldiğinde şirket yönetimlerinin sermaye artırımı veya yapılandırma adımları atmasını gerektirebilen bir durumdur.
Acenteler İçin Pratik Rehber
Bu tablo, portföy taşıma kararınız için yegane kural değil, veri odaklı bir başlangıç noktasıdır. Kaldıraç ve ROE dengesini okumadan sadece sermaye büyüklüğüne bakmak analitik olarak eksik sonuçlar verebilir. Nihai kararınızı verirken; şirketin son dönem hasar-prim (H/P) oranını ve ayırdığı muallak hasar karşılıklarını da mutlaka denkleme katmalısınız.
Bu Veriler Sektör Paydaşları İçin Ne Anlama Geliyor?
Sigortalılar ve Tüketiciler İçin:
Sektördeki yüksek aktif büyüklüklerin çok önemli bir kısmının BES fonlarından kaynaklandığı istatistiksel bir gerçektir. Tüketici olarak poliçe tercihlerinizi yaparken, şirketlerin TSB tarafından açıklanan finansal rasyolarını (hasar karşılama gücü ve özsermaye yapılarını) göz önünde bulundurmak, uzun vadeli poliçelerde (sağlık, kasko) daha sağlıklı kararlar almanızı sağlar.
Sigorta Acenteleri İçin:
Müşterilerinizi şirketlere yönlendirirken finansal verileri okuyabilmek, acenteliğin yeni dönemi için vazgeçilmez bir yetkinliktir. Güçlü özsermaye rasyolarına sahip şirketlerle çalışmak, özellikle büyük ticari risklerde acentelere ve müşterilere operasyonel rahatlık sağlar.
Sigorta Şirketleri İçin:
Sektör genelinde ROE'nin %24'ten %20'ye gerilemesi, enflasyonist ortamda büyümenin getirdiği maliyet yönetiminin ne denli zorlaştığını göstermektedir. Bilanço hacmi ile teknik kârlılığı dengelemeyi başaran şirketler, sürdürülebilir büyüme yarışında ön plana çıkacaktır.
Yasal Uyarı Tekrarı: Bu içerik, TSB 2026/2 dönemi resmi verilerine dayanan bağımsız bir bilanço analizidir. Hukuki ve finansal bağlayıcılığı bulunmamakta olup, sigorta şirketlerinin ticari kararlarını, itibarını veya poliçe güvenilirliğini yargılama amacı taşımaz.